Stojánek na tužky
Materiál a pomůcky:
- polymerová hmota fimo nebo premo aspoň 4 odstíny
- akrylový váleček
- strojek na nudle
- řezáky či nožíky
- vykrajovátka
- párátko
- plechovka
Náš postup je nafocený během kurzíku, kterého se zúčastnily slečny ze třetí až páté třídy. Musím holky moc pochválit, svého úkolu se zhostily statečně a stojánky mají opravdu krásné.
Propracujeme si čtyři barvy hmoty - bílou, žlutou a dvě další (plátek na fotografii vzniknul tzv. blendováním barev bílá, magenta, žlutá a tykrysová). Pokud netušíte co je to blendování nebo-li prolínání barev, podívejte se na toto video.
Větším vykrajovátkem si vykrojíme kytičky, kolečka nebo jiné vámi zvolené tvary a dáme si je stranou.
Vykrojené tvary vrátíme zpět do původního plátku, ale zpřeházíme jejich pořadí.
Totéž provedeme ještě jednou s použitím menšího vykrajovátka.
Připravíme si podkladový plátek z tzv. scrapu - smíchaných zbytků hmoty. Plátek vyválíme co nejtenčí a přeneseme na něj duhový vzor s vykrajovanými kytičkami.
Plechovku - nejlépe vroubkovanou, aby z ní hmota neklouzala - obalíme vzorovaným plátkem a začistíme okraje. Dále zdobíme dalšími vykrojenými tvary, které již budou plastické, a také otisknutím vykrajovátka do hmoty nebo tečkami dělanými špičkou párátka.
Pečeme v předehřáté troubě na teplotu uvedenou na obalu použité polymerové hmoty. My máme osvědčených 130 stupňů Celsia po dobu 30 minut.
Tady jsou stojánky na tužky s různými motivy. Angry Birds si vymyslel můj synek Martin :-)
A ještě další stojánky - každý je jiný záleží na zvolených barvičkách a oblíbeném tvaru vyjrajovátka.
Práce dospělých bude jistě přesnější, nicméně holky pracovaly s obrovským nadšením a jejich dětsky nedokonalá dílka, často prvotiny z polymerové hmoty, jsou prostě skvělá :-)
Náhledy fotografií ze složky Stojánek na tužky